Program

PERFORMANCE

Date Hour Name Location
15.09 20:00  A small guide on how to treat your lifetime companion, Jan Martens ArCuB
21:30 Transformability, Willy Prager (BG/DE) ArCuB
16.09 17:00 Plimbare sonoră, Maria Balabaș & Daria Ghiu (RO) Wasp
17.09 20:00 The end is near, Bloom! (HU) ArCuB
21.09 20:00 Fountain, Jeremy Wade / Björn & Björn (USA/DE) ArCuB
22.09 18:00 Performance for a seated audience, Studio 5 (AT) Wasp
20:00 Fountain, Jeremy Wade / Björn & Björn (USA/DE) Wasp
 23.09 20:00 Lover of the pianist, Elina Pirinen (FI) Wasp
 27.09 17:00 O istorie fizică, Centrul de Artă Comunitară Vârsta4 (RO) CĂMINUL MOSES ROSEN
 28.09 19:00 Ja Tady Ty Tam, Jan Beneš (CZ) Wasp
21:00 Sideralis, Marianna Andrigo & Aldo Aliprandi (IT) UAUIM
 29.09 20:00 surface.territory, Magda Ptasznik (PL) Wasp
 30.09 19:00 Don Kiewicz & Sancho Waniec, Agata Maszkiewicz & Magdalena Chowaniec (PL/AT) Wasp
20:00 Animals are like water in water, Lucie Eidenbenz (CH) Wasp
20:30 Series, Marko Milić (RS) Wasp
21:00 The boiling point, Lucie Eidenbenz Wasp
 02.10 19:00 Museum of Hygiene, Iva Sveshtarova & Willy Prager (BG/DE) Wasp
20:00 booty Looting, Wim Vandekeybus/Ultima Vez (BE) Wasp
 03.10 19:00 Exercise for Choreography of Attention ‘Point of No Return, Dalija Aćin Thelander (RS) Wasp
20:00 booty Looting, Wim Vandekeybus/Ultima Vez (BE) Wasp
 04.10 20:00 Exercise for Choreography of Attention Point of No Return, Dalija Aćin Thelander (RS) Wasp
20:00 booty Looting, Wim Vandekeybus/Ultima Vez (BE) Wasp
 06.10 19:00 Out of any present, Sofia Dias & Vítor Roriz (PT) Wasp
 07.10 19:00 White Noise, House of Bertha Dance Collective (BE/RO) Wasp
20:00 forskning, Ingrid Cogne & Julien Ochala (FR/SE) Wasp
 08-14.10 14:00 PREMIERE: Unde este elefantul?, Eduard Gabia & Justin Wasp
 09-11.10 14:00 PREMIERE: Este ceea ce este, Vlad Basalici (RO) Wasp
 09.10 20:00 The Heather Lang Show by Eleanor Bauer and Vice Versus, Eleanor Bauer & Heather Lang (BE/USA Wasp
 10.10 19:00 HEAD(S), Mia Habib (NO) Wasp
21:00 HIP-HOP, Illstyle & Peace Productions Wasp
 11.10 18:00 Nesomn, Arcadie Rusu (RO) Wasp
20:00 (anti)aging, Madalina Dan & Mihaela Dancs (RO) Wasp
21:00 TEST_A_MENTAL, Paul Dunca & Krassen K. (BG) Wasp
 12.10 17:00 Absolute Fall (preview), Catrinel Catană (RO) Wasp
18:00 you look as something I might know, Ana Cătălina Gubandru (RO) Wasp
20:00 PREMIERE: Fat Chance Light Magic, Marina Albu, Maria(RO) Wasp
21:00 PREMIERE: Zugzwang, Jean-Lorin Sterian (RO) Wasp
22:00 HIP-HOP, Illstyle & Peace Productions (USA Wasp
 13.10 18:00 The more of us there are the faster we will reach our gool, Janez Janša (SI) Wasp
20:00 Doom Room, Sergiu Matiș (RO/DE) Wasp
22:00 Duet, Sergiu Matiș (RO/DE) & Vlaicu Golcea (RO) Wasp
 14.10 15:00 Plimbare sonoră, Maria Balabaș & Daria Ghiu (RO) Wasp
19:00 The Thing Doesn’t Touch Me, Valentina de Piante Niculae Wasp
20:00 PREMIERE: Despre tandrețe, Andreea Novac (RO) Wasp
21:00 După Traian și Decebal, Paul Dunca & Mihaela Michailov (RO) Wasp
 19-20.10 20:00 Surprised body project, Wee/Francesco Scavetta (NO/IT) Wasp
 21.10 20:00 Dry Act #2: South Domino, Adrián Minnkowicz & Anne- Linn Akselsen / Human Works (BE) Wasp

FILMS

Date Hour Name Location
20.09 19:00 Thierry de Mey & Clara van Gool ArCuB
21.09 17:00 Shorts 2012 & Dance Engine Wasp
23.09 21:00 Point Taken 2 & BTD Interviews Wasp
05.10 20:00 Documentary Wasp
13.10 17:00 Tracker, Constantin Georgescu (RO/DE) Wasp

ARTIST TALK

Data Hour Name Location
22.09 22:00 Jeremy Wade (USA/DE) Wasp
30.09 21:30 Lucie Eidenbenz & Marko Milić (CH/RS) Wasp

Workshops

Date Hour Name Location
24-28.09 10:00 Light Design, Jan Beneš (CZ) UNATC
08-10.10 10:00 Beniamin Boar (RO/BE) Wasp
11-13.10 10:00 HIP-HOP, Brandon ‘Peace’ Albright/ Illstyle & Peace Productions Wasp
14.10 17:00 Lecture-workshop: Janez Jansa (SI) Wasp
15-28.10 17:00 Meet the next generation Wasp
17.10 10:00 Wee/Francesco Scavetta (NO/IT) Wasp

Critical Endeavour

Date Hours Name Location
24-28.09 10:00 Igor Dobričić (RS/NL) Wasp

Installation

Date Hour Name Location
1-21.10 14:00 Pasărea care-ți mușcă auzul, Maria Balabaș & Daria Ghiu (RO) Wasp
15-18.10  18:00 Diggin’ Up 2, Superamas (AT/FR/BE) Wasp