Programme

PERFORMANCES

Date Hour Name Location
 28.09  10:00  We are the monsters – performance followed by workshop, Colette Sadler (UK/DE), 75′  WASP
 29.09  20:00  I not I, Colette Sadler (UK/DE), 55′  WASP
 05.10  20:00  Melodrama, Eszter Salamon (HU/DE), 140′  WASP
 06.10  20:00  Rechts Radikal, Cristoph Winkler (DE), 55′  WASP
 12.10  19:00 Creation and dramaturgy techniques – public presentation, Sergiu Matis & Mila Pavicevic WASP
 12.10  20:00  Regarding Yesterday, Adva Zakai (IS/BE), 50′  WASP
 13.10  12:00  Hematopoesis – 8 hour maraton, Madalina Dan (RO), 8h  WASP
 13.10  20:00  The Victory Day, Willy Prager (BG), 60′  WASP
 18.10  20:00  sounding bodies | moving voices – final presentation, Alessio Castellacci (DE/IT), 60′ WASP
 30.10  20:00  Keep it real, Sergiu Matis (RO/DE), 55′  WASP
 31.10  20:00  Crimson Sketches, Casandra Stelea (RO/UK), 20′  WASP
 01.11  20:00  Other’s moments, Casandra Stelea (RO/UK), 23′  WASP
 01.11  21:00  Body of Grace, Valentina de Piante (RO/IT), 45′  WASP
 02.11  20:00  Strip-tease, Alice Pons (FR) & Jean-Lorin Sterian (RO), 75′  WASP
 08.11  20:00  Pas de deux, Raimund Hoghe (DE), 120′  WASP

* Tickets for the performances cost 20 lei

** Tickets for Raimund Hoghe’s show, Pas de deux, cost 30 lei

WORKSHOPS, MASTER CLASSES, LECTURES

Date Hour Name Location
21.09 – 25.09  11:00 Workshop Critical Endeavour, Angela Vadori (AT), 3h  WASP
 28.09  10:00 We are the Monsters – Contemporary dance for children – Performance followed by workshop, Colette Sadler (UK/DE), 1h 15′  WASP
 06.10  11:00 Master Class, Eszter Salamon (HU/DE), 3h  WASP
 07.10  11:00 Master Class, Christoph Winkler (DE), 3h  WASP
12.10 – 13.10
&
14.10 – 15.10
11:00 – 14:00
&
18:00 – 21:00
Dramaturgy Workshop, Mila Pavicevic (HR), 3h  WASP
31.10 – 10.11  11:00 Bodyparts | Dance and video, Marieke Helmus (NL)  WASP
 07.11  20:00 Lecture conference, Raimund Hoghe (DE), 1h  WASP

MEET THE NEXT GENERATION

Meet the Next Generation – a programme for supporting and promoting the younger generation of choreographers and performers – with a special focus on East-European artists, will continue this year with coachings and choreographic research and production activities.
The programme will include the following modules:

Module 1 | 7.10 – 20.10 (creation and dramaturgy techniques)
Module 2 | 21.10 – 30.10 (choreographic composition, improvisation)
Module 3 | 31.10 – 10.11 (video-dance)

Mentors: Madalina Dan (RO), Alessio Castellacci (DE/IT), Sergiu Matis (RO/DE) & Mila Pavicevic (HR), Marieke Helmus (NL)

* For full details, click here

Date Hour Name Location
14.10 – 18.10 18:00 Coaching project sounding bodies | moving voices, Alessio Castellacci (DE), 3h WASP
7.10 – 15.10 & 27.10 – 1.11 10:00 Coaching project, Sergiu Matis (RO/DE) & Mila Pavicevic (HR) WASP
19.10 20:00 Solo presentation: death 24 frames per second or do it to me like in a real movie  – delayed choreography in chapters, Agata Siniarska (PL) WASP
24.10 – 30.10 10:00 Sound Archive – Hierarchy – Coaching project, Eduard Gabia (RO) WASP
21.10 – 23.10 & 9.12 – 14.12 18:00 Coaching project, Madalina Dan (RO) WASP
31.10 – 10.11 11:00 Bodyparts | Dance and video, Marieke Helmus (NL) WASP

FILMS

Film screenings celebrating the centenary “Sacre du printemps” | Stravinsky – Pina Bausch (“Sacre du Printemps” and “Café Muller”), Raimund Hoghe (“Sacre du printemps”).

9.11/ 20:00/ WASP  –   Sacre du printemps

Contemporary dance shorts and Point Taken 3, in partnership with Cinedans – Dance on Screen Festival (Amsterdam).

The full programme will be announced shortly.

ROPLATFORM

The Romanian Contemporary Dance and Performance Platform will take place between October 30 – November 3, and will include, among others: Valentina de Piante, Casandra Stelea, Jean-Lorin Sterian, Sergiu Matiş, Andreea Belu, Robert Bălan.

Date Hour Name Location
30.10 19:00 performance | Nu stiu, Andreea Belu WASP black box
30.10 20:00 prezentare finala | MNG – modul II, Eduard Gabia WASP white box
30.10 21:00 performance | Keep it real, Sergiu Matis (RO/DE) WASP black box
31.10 19:00 performance | Crimson Sketches, Casandra Stelea (RO/UK) WASP white box
31.10 19:30 performance | 1-1, Alexandra Balasoiu WASP white box
31.101 20:00 teatru | Familia Offline, Mihaela Michailov WASP black box
01.11 20:00 performance | Other’s moments, Casandra Stelea (RO/UK) WASP black box
01.11 21:00 performance | Body of Grace, Valentina de Piante Niculae (RO/IT) WASP black box
02.11 16:00 – 20:00 performance | Asculta apa, Valentina Chirita WASP curte
02.11 20:00 performance | Strip-tease, Alice Pons (FR) & Jean-Lorin Sterian WASP black box
02.11 21:00 concert & party | Karpov not Kasparov and guests WASP black box
03.11 20:00 performance | Sfarsit, work in progress, Robert Balan WASP white box
04.11 – 06.11 19:30 workshop | Dans contemporan, Judith State Colegiul National de Arta “George Apostu”, Bacau
11.11 – 13.11 20:00 workshop | Dans contemporan, Judith State Liceul de Coregrafie si Arta Dramatica “Octavian Stroia”, Cluj-Napoca

Organized by: Asociatia 4 Culture & WASP – Working Art Space and Production
With the support of the Culture Programme of the European Union
Co-organizer: Romanian Cultural Institute
Cultural project funded by the Administration of the National Cultural Fund, Bucharest Cityhall – Sector 1
Partners: Colegiul National de Arta “George Apostu”, Bacau, Liceul de Coregrafie si Arta Dramatica “Octavian Stroia”, Cluj-Napoca, UNATC “I.L. Caragiale”, Italian Institute of Culture “Vito Grasso” in Bucharest

This project has been financed with the support of the European Commission. This communication reflects only the point of view of the author and the Commission is not responsible for the use of information contained in this communication.